Főoldalra! Vissza! google.co.hu
Magyar kézifegyverek
Szakértő: Herr Müller
 
Fejlesztés alatt!              

Fég 37m

Űrmérete:7,65 Browling short

Tár befogadó képessége: 7db

       

Ezt a fegyvert 1937-ben kezdték gyártani. Elődje a Frommer Rodolf által tervezett Frommer 29 volt. Hihetetlenül jó volt az elkészítési minősége. KB 200 000 darabot gyártottak belőle. 50 000 darabot a Luftwaffe számára. Ezek markolatán megtalálható a náci sas és egy külön tokbiztosító került a fegyverre a német hadvezetés kérésére. Ez az alkatrész a Magyar fegyveres erők által használt példányokon nincs. A fegyver egyetlen hibája a rövid markolatból és az aránytalanul kisméretű kakasból eredő rossz ergonómiai kialakítás. A háború végén a honvédség leszerelése után rengeteg ilyen fegyver tűnt el. Nagyrészük ma is megtalálható a feketepiacon. Számos példány van azonban Magyar és nemzetközi gyűjtők birtokában.

 
       
Német birodalmi sassal     M37+A markolat alulról        
Danuvia 39M
űrméret: 9 mm Mauser
csőhossz: 500 mm
teljes hossz: 1050 mm
tömeg: 4,15 kg (üres tárral) tűzgyorsaság: 730 lövés/min
torkolati sebesség: 450 m/s
tár befogadóképessége: 40 töltény
 

A modelt Király Pál tervezte és a Danuvia gyárban készítették fegyvert. A magyar királyi honvédség 1939-ben rendszeresítette. Kevésbé volt igényes, mint a hasonló német típusok, viszont ez egyrészt megkönnyítette a gyártását, másrészt csökkentette a meghibásodás esélyét is. Jelentős előnye volt a nagy tűzgyorsaság, ez a rivális modelleknél előbbre helyezte, a német géppisztoly csak 500 lövés/perces sebességgel lőtt. Ezen szempontokat vették figyelembe bevezetésekor. Érdekessége, hogy a tárat be lehetett hajtani. Egyes- és sorozatlövések leadására is alkalmas volt. A géppisztolyoknál egyes lövést használunk távoli célok ellen, rövid sorozatokat támadáskor, és ellenséges roham ellen - ami belefér hosszú sorozatokat. Mivel az ejtőernyősöknél sok volt a gond a hosszú fegyverrel, elkészült egy olyan, 39/A M jelű változata, amelynél az eredetileg egy darabból álló fatusát két részből készítették, hogy be lehessen hajtani azt. A tus a távoli célokra való pontos célzást teszi lehetővé. A két változatból egyenként és összesen is csak kevés készült, a gyártással rövidesen átálltak a 43 M modellre.

 
           
Danuvia 43M
űrméret: 9 mm Mauser
csőhossz: 425 mm
teljes hossz: 953 mm
tömeg: 3,64 kg (üres tárral) tűzgyorsaság: 730 lövés/min
torkolati sebesség: 450 m/s
tár befogadóképessége: 40 töltény
 

A 39 M géppisztolyt át kellett tervezni, hogy nagyobb számban lehessen gyártani, emellett néhány hiányosságát is ki kellett küszöbölni. Ezek közül a legsürgetőbb a gyorsan kopó tár áttervezése volt. Sok más változtatást is bevezettek, ezek közül a leginkább szembeötlő a behajtható válltámasz. A fegyver rövidebb lett, ejtőernyősök számára megfelelőbb, súlya is csökkent, természetesen a pontossága is. Az új fegyver 1942 őszére készült el, és a 43 M nevet kapta. Alkatrészellátási nehézségek miatt a termelés csak 1944 januárjában indult meg, de így is több készült belőle, mint elődjéből. A külföldi szakemberek is jól sikerült konstrukciónak tartják. Ez is jobb fegyver mint akár az oroszok dobtáras géppisztolya - akár a németek mp - géppisztolya, konstrukciójában a kettő közötti optimumot jelenti.

 
               

Főoldalra! Vissza! google.co.hu